DMITRY GLUKHOVSKY

Katılacağı Etkinlikler

    Hakkında    DMITRY GLUKHOVSKY

    1979 yılında Moskova’da dünyaya gelen Dmitry Glukhovsky, Kudüs’teki Hebrew Üniversitesi’nde Gazetecilik ve Uluslararası İlişkiler okudu. Genç yaşına rağmen oldukça etkileyici bir gazetecilik kariyerine sahip olan Glukhovsky, bugüne kadar Fransız EuroNews TV Moskova’daki Russia Today TV ve Mayak Radyosu için çalıştı. Deutsche Welle Radio, Sky News ve İsrail’in ulusal radyo kanalında muhabir olarak görev yaptı.

    Gazeteci olarak Fas’tan Guatemala’ya, İzlanda’dan Japonya’ya kadar neredeyse bütün dünyayı dolaşan Glukhovsky, Çernobil faciası sırasında bozulan nükleer reaktörü filme almak için bölgedeydi. Baykonur’da Rus roketlerinin ateşlenmesini izledi. Kiryat-Shmona bölgesinde, İsrail ve Hizbullah arasındaki çatışmaları ateş hattından tüm dünyaya aktardı. Ayrıca Glukhovsky, Kuzey Kutbu’ndan canlı yayın yapan ilk gazeteci olma unvanını da taşımaktadır.

    Glukhovsky anadili Rusçaya ek olarak İngilizce, Fransızca, Almanca, İbranice ve İspanyolca da bilmektedir. Moskova’da yaşayan yazar, Metro-2033 kitabı ile 2007 yılında Kopenhag’da düzenlenen EuroCon yarışmasında, Avrupa Bilim Kurgu Topluluğu (the European Science Fiction Society) tarafından Teşvik Ödülü’ne (the Encouragement Award) layık görüldü. Metro-2033, Metro-2034 ve Metro-2035 kitapları Panama Yayıncılık tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.