FABIÁN ESCALANTE FONT

Katılacağı Etkinlikler

  Hakkında  FABIÁN ESCALANTE FONT

  Fabián Escalante Font, Havana’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Devrimci öğrenci hareketine 1953 yılında katıldı. Genç Sosyalistler adlı örgütün çatısı altında çeşitli politik sorumluluklar aldı. Bu yasal örgütlenme altında çalışırken, Diktatör Fulgencio Batista’nın kolluk güçlerince pek çok defa gözaltına alındı ve işkence gördü. Devrim’in başarıya ulaştığı 1959 yılının birinci gününde o zindanda ölüm sırasını beklemekteydi.

  Küba Devlet Güvenlik Bürosu’nun kurucularından olan Escalante, büroda değişik görev ve sorumluluklar üstlendi. 1976’da büronun başına getirildi; 1979’da kendisine tuğgeneral rütbesi verildi. Sandinista Halk Devrimi’nin 1980’deki zaferinden sonra Nikaragua’da görev yapmakta olan, Küba İçişleri Bakanlığı Özel Heyeti’nin başkanlığı görevini üstlendi ve burada, ABD’nin desteklemekte olduğu ‘devrim karşıtı terör’le mücadeleyi örgütledi. 1988 yılında, Küba güvenlik ve istihbarat birimlerinin başkomutanlığı görevine atandı. 1996’da emekli oldu. Havana Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Escalante, kısa bir süre de mezun olduğu Beşerî İlişkiler Bölümü’nde derslere girdi.

  Küba Füze Krizi’nin (Ekim 1962) ortaya çıkması, gelişmesi, sonuçları ve bu krizden alınan derslerin tartışılması, incelenmesi için kurulmuş olan, Sovyet-Küba-ABD üçlü konferanslarında Küba’yı temsilen görev aldı. Bunun dışında ABD’nin, Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) tarafından desteklenen yıkıcı, terörist faaliyetlerin araştırılması için düzenlenen pek çok uluslararası seminere katıldı; kurulan komisyonlarda görev aldı ve özellikle de ABD Başkanı John F. Kennedy’nin bir suikast sonucu öldürülmesi olayıyla ilgili araştırma komisyonlarına önemli katkılarda bulundu.

  Fabian Escalante’nin Türkçe yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır: Fidel Castro'yu Öldürmenin 634 Yolu, NotaBene Yayınları, 2016, çev. Celil Denktaş; Kennedy Dosyası: Bilinenin Ötesinde, Yazılama Yayınevi, 2017, çev. Celil Denktaş