KRYSTALLI GLYNIADAKIS

Katılacağı Etkinlikler

  Yazar Hakkında


  KRYSTALLI GLYNIADAKIS
   
  Şair ve çevirmen Glyniadakis, Atina’da dünyaya gelmiştir. Yunanca, İngilizce ve Norveçce (bazen de Türkçe) arasında geçişler yapmaktadır. London School of Economics’de, Londra’daki King’s College’de felsefe ve Norwich’deki UEA’da yaratıcı yazarlık eğitimi gördü. Halen, Yunanistan’ın en eski yayınevinde Telif Hakları Yöneticisi olarak çalışmakta ve Bournemouth Üniversitesi’nde Medya ve İletişim alanında doktora öğrenimini sürdürmektedir.

  İki şiir kitabı olan Londra-İstanbul (London-Istanbul), 2009 ve Kent Yıkıntıları (Urban Ruins), 2013 Polis Yayınları’ndan çıkmıştır ve olumlu eleştiriler alan bu şiirlerden birçoğu İngilizceye ve Slovenceye çevrilmiştir. Hem Yunanca hem de İngilizce olarak yazmaktadır ve şiirleri Poetry Review, Maintenant, Poetry International, The Ofi Press dergilerinde ve son olarak Karen Van Dyck tarafından Penguin Yayınları için hazırlanan Austerity Measures: The New Greek Poetry adlı yapıtta yer almıştır.

  Çevirisini yaptığı kişiler, Jo Nesbø, Gunnar Staalesen, Ketil Bjørnstad, Ingar Johnsrud, Izzet Celasin, Melanie Wallace, Robin Jenkins, Frank O’Hara, Adrienne Rich, Michael Symmons Roberts, Christos Ikonomou ve diğer bazı kişilerin yardımıyla Orhan Veli Kanık, Yavuz Bülent Bakiler ve Attila İlhan olarak sayılabilir. Üzerinde çalıştığı Damascus - Şam adlı son şiir kitabının 2017 yılında basımı planlanmaktadır.