OSCAR BRENIFIER

Katılacağı Etkinlikler

  Yazar Hakkında


  OSCAR BRENIFIER
   
  1954 yılında Cezayir, Oran’da dünyaya gelen Oscar Brenifier, Kanada’da Ottowa Üniversitesi’nde biyoloji lisans eğitimini tamamladıktan sonra Sorbonne’da felsefe doktorası yapmıştır. Felsefe öğretimi, felsefe uygulaması ve çocuklar için felsefe alanlarında uzman olan Brenifier, başta Fransa olmak üzere, Cezayir, Çin, Bulgaristan, Etiyopya, Meksika, Rusya, Lübnan, Mali, Norveç, ABD gibi otuzdan fazla ülkede, farklı okullar ve seviyeler için (ilköğretim okulları, liseler, kolejler vb.) felsefe atölyeleri düzenlemektedir.
   
  Oscar Brenifier, okullar dışında; kültür merkezleri, kütüphaneler, hapishaneler ve evsiz sığınaklarında da çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirmektedir. Öğretmen eğitimi (çocuklarla felsefe, felsefe atölye çalışmaları) ve felsefe danışmanlığı konularında son derece yetkin bir isim olan Brenifier, aralarında İspanya, İtalya, Norveç, Peru, Tayvan’ın da olduğu dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde ders vermektedir.
   
  1994’ten beri “Institut de Pratiques Philosophiques”in başkanlığını da sürdürmekte olan Brenifier, Uluslararası UNESCO 2006 “Yeni Felsefi Uygulamaları” konferansının kurucusudur. Yazarın eserleri, Tudem Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.