TEREZA RIEDLBAUCHOVÁ

Katılacağı Etkinlikler

  Yazar Hakkında


  TEREZA RIEDLBAUCHOVÁ
   
  Şair, yayıncı ve edebiyat tarihçisi Tereza, Prag’taki Charles Üniversitesi Çek Dili ve Edebiyatı ile Fransızca Bölümü’nden mezun oldu ve doktorasını Çek edebiyat tarihi üzerine yaptı. 2009 yılında, 2007-2011 yılları arasında Çek dili öğretmeni olarak görev yaptığı Sorbonne’da (Paris IV. Fakültede) “Master 2” derecesini 2009 yılında elde etti. Tereza Riedlbauchová şimdi Çek Edebiyat Müzesi’nin akademik sekreteri ve müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 2001-2010 yılları arasında evde salon toplantıları dizisini organize etmiştir: 30 yazar okuması, bazen sergiler, müzik ve tiyatro performansları ile desteklenmiştir.
   
  2007 yılından bu yana, şiir yazmaya yeni başlamış şairlerin çalışmaları üzerinde odaklanan bir yayınevi olan Literární Salon’un kurucusudur. Eylül 2007’de Prag’ta, Mart 2008’de Paris’te düzenlenen Çek-Fransız Şiir Festivali’nin eş düzenleyicisidir. Tereza Riedlbauchová, Blue Apples-Mavi Elmalar (2000), Great Biskupov Night-Muhteşem Biskupov Gecesi (2005), Don Vitor Playing and Other Poems-Don Vitor Oyunu ve Diğer Şiirler (2009), Paris Diary-Paris Güncesi (2013) ve bir lirik şiir olan The Image of the Weeping Virgin-Ağlayan Bakire Görüntüsü (2002) adlı şiir kitaplarının yazarıdır. Great Biskupov Night kitabının çevirisi 2011 yılında Bulgaristan’da yayınlanmıştır.
   
  Şiirleri Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Romence, İngilizce, Almanca, Bulgarca, Lehçe ve Sırpça dillerinde birçok dergide ve Çek Cumhuriyeti ile yurtdışındaki antolojilerde yayınlanmıştır. Kanada, Fransa, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti’ndeki uluslararası şiir festivallerine, Almanya’daki uluslararası kitap fuarına katılmıştır.